Technik sterylizacji medycznej
Sterylizacja medyczna – co to jest?
Sterylizacja medyczna jest zbiorem czynności, na których skutek poddawane im narzędzia medyczne stają się „sterylnie czyste”, czyli wolne od jakichkolwiek drobnoustrojów. Wbrew pozorom sterylizacja medyczna to nie to samo, co dezynfekcja, stoi bowiem jeszcze jeden poziom wyżej pod względem dokładności usuwania mikroorganizmów.
Czym się będziesz zajmować jako technik sterylizacji medycznej?
Technik sterylizacji medycznej zajmuje się przede wszystkim odkażaniem narzędzi medycznych wielokrotnego użytku. Wszędzie tam gdzie istnieje ryzyko przeniesienia choroby z klienta na klienta np. poprzez używanie tych samych narzędzi – niezbędna jest sterylizacja. Po zdobyciu wykształcenia w Żaku będziesz w stanie przeprowadzić dekontaminację wyrobów medycznych, czyli zamienić brudne przedmioty, w sterylnie czyste narzędzia nadające się do ponownego wykorzystania. Będziesz również sterylizować akcesoria medyczne jednokrotnego użytku, by zapewnić pacjentom i klientom placówek, w których są wykorzystywane, pełne bezpieczeństwo zabiegu.
Perspektywy zawodowe technika sterylizacji medycznej – gdzie może pracować?
Odkażanie narzędzi to proces, który kojarzy się przede wszystkim ze szpitalami. To jednak niejedyne miejsce, gdzie wykonywana jest taka praca. Technik sterylizacji medycznej jest potrzebny wszędzie, gdzie jakiekolwiek akcesoria mają bezpośredni kontakt z ciałem człowieka lub zwierzęcia. Lista miejsc, w których może pracować technik sterylizacji medycznej, jest zatem całkiem długa i obejmuje wszystkie placówki, w których jest dostępna sterylizatornia.
Plan nauczania na kierunku technik sterylizacji medycznej
- podstawy działalności gospodarczej
- bezpieczeństwo i higiena pracy
- podstawy sterylizacji medycznej
- język angielski zawodowy w branży medycznej
- dobieranie metod dekontaminacji w zależności od rodzaju sprzętu i wyrobu medyczneg
- wykonywanie mycia i dezynfekcji sprzętu i wyrobów medycznych
- wykonywanie sterylizacji sprzętu i wyrobów medycznych